Všetko o nákupe CZ
Hledat
0,00 € 0

Cobi 2384 SMALL ARMY II WW LT vz. 38 PzKpfw 38 t, 380 k, 1 f

predaj skončil

vybrať iný tovar
ROBÍ RADOSŤ UŽ 32 DEŤOM
Dostupnosť

Predaj skončil

Značka
Kód výrobcu
COB 2384

vrácení zboží  100 dní na vrátenie tovaru

História vývoja, výroby a nasadenia tanku LT vz. 38 viac-menej korešponduje so smutným osudom predvojnovej Československej Republiky. Ľahký tank LT vzor 38 bol vyvinutý na pokyn československej vlády, ktorá v reakcii na zhoršujúcu sa medzinárodnú situáciu vyhlásila v roku 1937 súťaž na nový ľahký tank, ktorý by nahradil LT vzor 35. Tento tank už nevyhovoval dobovým nárokom a trpel vysokou poruchovosťou zložitého podvozku.

Víťazný návrh predložila spoločnosť ČKD, najskôr ako exportný tank TNH-S a po zapracovaní úprav TNHS. Vozidlo malo vežu so štvorčlennou posádkou, čelné pancierovanie o hrúbke 50 mm, kanón ráže 37 mm a 2 guľomety ráže 7,92 mm. Tank bol schválený ako "LT vzor 38" a jeho výroba objednaná v prvej sériii 150 kusov. Po rozbití Československa si však vyrobené tanky vyzdvihli Nemci a zaradili do výzbroje Wehrmachtu pod názvom PzKpfw 38(t). V radoch nemeckej armády sa tank zúčastnil ťaženia do Poľska, Francúzska aj Sovietskeho Zväzu. V prvej fáze 2. svetovej vojny tank svojimi vlastnosťami prekonával všetky ostatné ľahké tanky vrátane nemeckých a často plnil rolu stredného tanku. Pod nemeckou okupáciou bolo vyrobených ešte viac ako 1400 kusov. Okrem nemeckej armády bol tank zaradený aj do výzbroje viacerých nemeckých spojencov vrátane Slovenska.

Napriek tomu že tank sa stal pomerne rýchlo zastaralým (ako všetky tanky predvojnovej konštrukcie), jeho podvozok sa vyrábal ďalej a stal sa základom celého radu samohybných diel ako Hetzer, Marder, Grille a pod.

záruka 2 roky
Vhodné od 6 rokov
Počet dielikov 380
Šírka balenie 34.5 cm
Výška balenie 24 cm
Dĺžka balenie 5.5 cm
Pohlavie Chlapec
Rozmer (cm) 15,5 x8 x 9 cm
Krajina pôvodu EU

Dotaz k produktu

Doprava zadarmo pri nákupe od 55 €      Doprava

Doprava zadarmo pri nákupe od 55 €*

Hračky môžete mať už 30.3.

* platí pre vybraných dopravcov